Xan Krohn, Hamnen i Ragusa (Dubrovnik)
Signerad Xan Krohn och daterad 1923. Duk lagd på pannå 46 x 56 cm.
God kondition.
Xan Krohn gjorde sin entré på den ryska konstscenen i slutet av 1900-talet, samtidigt som den norska moderna konsten tog form. Utbildningen i Paris lade grunden för många värdefulla kontakter – några av dessa kom att definiera hans framtida konstnärliga riktning. Genom vänskapen med Aleksandra Ekster blev han en del av gruppen 'Jack of Diamonds' och ställde ut på deras utställningar.
Efter revolutionen återvände Krohn till Oslo där han gjorde sig känd för sina förenklade former och återhållsamma estetik, ofta i form av kvinnogestalter och manliga porträtt.