Dosor med uppfällbart lock över inre genombrutet lock, varav tre med förgyllning samt två med ring för att kunna hängas.
Tre dosor, England 1800-tal, den fjärde med trompe l'oeil motiv av väska, utan stämplar.
Längd ca 3,5-4 cm. Total vikt 47 gram
Avlång dosa med inre lock som ej går att öppna samt smärre bucklor.