Kerstin Hörlin-Holmquist, fåtöljer, ett par, "Skrindan", 1900-talets andra hälft.
Stomme av mahogny med spjälad rygg och sidor, lösa knapphäftade dynor i sits och rygg. Sitthöjd 43 cm, bredd 73 cm, höjd 79 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. En knapp saknas.