Ben af Schultén, fåtölj modell 444 och fotpall, modell 445, Artek 1900-talets slut.
Lackad björkstomme, blå tygklädsel.
Bredd 70 cm. Sitthöjd ca 41 cm. Totalhöjd 95 cm.
Fotpall, 60 x 40 cm, höjd 35 cm.
Ställvis slitage. Märken. Senare klädsel. Fläckar.