Karl Erik Ekselius, dagbädd/soffa, JOC Vetlanda, 1960-tal.
Stomme av bok. Utfällbar. Stoppad dyna i rygg och sits med grön textilklädsel. Längd 197, sitthöjd 40, höjd 71 cm.
Ställvis slitage. Klädsel med smärre skador. Torrsprickor. Märken. Delvis torkad stoppning. Dyna i rygg ej monterad. Fyra skruvar medföljer.