Svartlackerade, ryggbricka med monogram SF, sitthöjd 46 cm
Bruksslitage. Repor. Möjligen bättrad färg
SF (Svensk filmindustri) Stockholm. Har stått i deras matsal.
Enligt uppgift från SFs arkiv skall stolarna vara beställda av Ivar Kruger hos Nässjö-stolen 1919. Stolarna var klara till invigningen av SF:s huvudkontor på Kungsgatan i Stockholm 1921.