Le Corbusier, Pierre Jeanneret & Charlotte Perriand, fåtöljer, ett par, "LC2", Cassina.
Stomme av förkromat stålrör. Dynor med rödbrun skinnklädsel. Resårsits. Märkta och numrerade. Bredd 78, djup 70, höjd 65, sitthöjd 40 cm.
Slitage. Repor. Märken. Fläckar. Ställvis omfattande slitage.