Dansöser. Polykrom dekor med förgyllningar. Kolonnformad pelare i porslin och mässing. Lös, hängande blomranka i porslin. Textilskärm, diameter ca 52 cm. För två ljuspunkter. Höjd, exklusive skärm. 68 cm. Två porslinssocklar medföljer, varav en trasig.
Nagg. Ett avslaget finger. Slitage. Smutsig. Ej funktionstestad.