Delvis förgylld silversked med niellodekoration på bladets baksida. Längd 19 cm. Otydlig kyrillisk mästarstämpel, möjl. K.P.
Skedparet med graverat Sankthanskors och bladverk. Längd 15 cm. Kyrillisk mästarstämpel ML.
Total vikt 134,5 g.
Sedvanligt slitage i bladet. Repa i ett skaft.