Fanérad med bl.a. björk och palisander. Två skåpdörrar med bakomvarande hyllor på vardera sida om en fällbar lucka med bakomvarande lådor samt fack för flaskor. Bredd 142, djup 45, höjd 78 cm. Nyckel finns.
Låsen kärvar. Ställvis slitage. Smärre fanerskador. Smärre torrsprickor.