Rund form, slät med svärtat trähandtag med sprint, knopp i form av frukt, skaft i svärtat trä. Längd 34 cm, diameter 20,5 cm. Vikt 829 g (utan skaft).
Bruksslitage, smärre repor, nagg på locket. Den lilla kedjan som brukar sitta mellan sprint och handtag saknas.