Rikt dekorerade med blommor, blad och putti respektive kurtiserande par inom kartuscher. Gräddkanna och sockerskål med invändig förgyllning, MEMA Lidköping, 1976. Höjd 5-8 cm. Oval bricka med konturerat brätte, stämplad 830. Längd 23,5 cm. Kaffekanna med bukig form och bladhölstrad hänkel, Tyskland, 1900-tal. Höjd 16 cm. Vikt 720 gram.
Smärre slitage. Mindre bristningar. Smärre fläckar.