Esteri Tomula, matservis, 19 delar, "Primavera", Arabia 1960-tal.
1 kanna, höjd 14 cm.
1 tallrik, diameter 23,5 cm.
5 assietter, diameter 20 cm.
4 djupa tallrikar, diameter 19 cm.
1 fat, 36 x 28 cm.
1 fat, 32 x 24 cm.
1 fat, 27,5 x 21 cm.
1 skål med lock, diameter 23,5 cm.
1 djup fat 23 x 15,5 cm.
1 skål, diameter 14,5 cm.
2 fat, 23 x 15 cm.
Åldersrelaterat slitage. 1 tallrik med nagg.