Oval med genombruten dekor och pärlbård. Svängd hänkel med randdekor och genombrutet tumgrepp. Locket med avslutande knopp. Insats i blått glas. Längd 12, höjd 8,5 cm. Vikt utan glas 105 gram.
Medföljade ostämplad sked.
Lockets insida med lagning vid fästet.