Axel Wallenberg, skulptur, brons, signerad och daterad.
"Spastaras skald". Signerad Axel Wallenberg och daterad 1934. Brunpatinerad brons, höjd 41 cm.
Obetydlig ytsmuts. Obetydligt slitage och strödda skrapmärken. Något avnött patinering. God kondition.
Red. Andersson m.fl, "Axel Wallenberg - ett konstnärskap", 1995, omnämnd s. 12 samt motivet avbildat s. 13.
Nordisk familjebok, 1951, motivet avbildat och omnämnt s. 921.
Red. Antonsson, "Skulptur i natur", 1939, motivet avbildat.
Skiss i brons till monument över den svenske 1700-talspoeten Bengt Lidner (1757-1793).