Hugo Elmqvist, vas, jugend, Stockholm, 1900-talets början.
Patinerad brons. Hög hals, nedåt svällande med dekor av bin och stiliserade blommor. Signerad H.E samt med monogramsignatur undertill. Höjd 15 cm.
Smärre slitage. Bristningar.