Elsa Kock och Hugo Elmqvist, två snarlika vaser, Stockholm, Jugend, tidigt 1900-tal.
Brunpatinerad brons med insatser av glas. En dekorerad med fjärilar och blommor i relief, signerad H. E-T Dec. G.B ? a.b E.Gj-Metod. Den andra dekorerad med blommor i relief, signerad H.E-T. A.B E.Gj - metod Stockholm Dec E.Kock samt undertill med stämpel HE och D8. Höjd 15 cm vardera.
Smärre fläckar och ställvis något slitage på patinering.