Snäckmotiv även på bladets baksida utom på ströskeden och skeden från Nådendal.
Strösked, konturerat blad, längd ca 19 cm, Olof Robert Lundgren, Åbo 1862,
7 matskedar, 22 cm, Olof Robert Lundgren, Åbo 1835-56,
2 matskedar, längd 22 cm, B.T. Thureson, Åbo 1838-64,
3 matskedar, längd 22 cm, Wilhelm Pettersson, 1874,
4 teskedar, 14 cm, Olof Robert Lundgren, Åbo.
En matsked, 22,5 cm, av Gustaf Sjöstedt, Nådendal 1876 med minnesgravyr.
Totalvikt 844 g.
Åldersrelaterat slitage. Graverade initialer från tiden.
Delvis även senare graveringar från 1900-talets början.
Helhetsintrycket är gott.