Benställning av valnöt. Skiva fanerad i teak. Två iläggsskivor à 44,5 cm vardera, möjligen valnötsfaner. Etikettmärkt. Diameter 112, höjd 72, total längd 201 cm.
Helhetsintrycket är gott. Fanerskador på iläggsskivorna. Obetydlig fanerskada på skivan. Missfärgningar på iläggskivorna.