Kandelabrar, ett par för två ljus, Louis XVI-stil, 1800-tal.
Mässing, marmor och patinerad brons. Putti uppbärande ljusarmar, stående på sockel av vit marmor. Rik dekor av blommor och blad, krönande pinjekotte. Höjd 51-54 cm.
Förgyllning med slitage. Nagg. Kedjor saknas. Senare bult. Bristningar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.