Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen, soffbord, modell 9610, Fritz Hansen, Danmark, 1950-tal.
Teak-fanérad bordsskiva, lackerad, på benställning av bok med teakinläggningar. Stämplat FH Danmark. Diameter 91,5, höjd 44 cm.
Något slitage. Märken. Smärre fanerskador och fläckar. Ett brännmärkt.