Bonad björk. Front med rik intarsiadekor, nedfällbar klaff med bakomliggande förvaringsutrymme. Nedtill tre lådor. Brickmärkt AB Svenska Möbelfabrikerna Bodafors och stämpelmärkt SMF. Bredd 159, djup 48, höjd 89 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Märken. Krackelyr. Krackelyr. Fläckar, repor. Låsen kärvar, går ej att öppna.