Graverade med Flachska vapnet. Stämplade Augusta H. Kontrollör CF Heise.
12 bordsskedar 17,5 cm
12 bordsgafflar 17,5 cm
12 bordsknivar med knivblad i rostfritt stål 20,5 cm
12 smörgåsgafflar 16 cm
12 fiskgafflar 18 cm
12 fiskknivar 19 cm
6 kaffeskedar 11,5 cm
Total vikt 3660 gram.
Smärre slitage.
Familjen Flach därefter i arv efter familjen.