Ramverk fanerat med mahogny. Bronserad och skuren dekor av kymation, pärlstav och blomsterkransar med avslutande bladrosetter. Delat spegelglas. Höjd 221, bredd 150 cm.
Smärre slitage. Märken. Fanerskador. Lagningar. Smärre skador.
Privatvilla Djursholm Familjen Rustan. Nuvarande Egyptens Ambassad Djursholm.