Betsat trä. Sideboard med tre lådor med draghandtag i mässing, runda ben kopplade i hylla. Upptill tallrikshylla med tre hyllplan med spår för tallrikar. Kontursågade detaljer. Sideboard bredd 142, djup 42, höjd 76 cm. Tallrikshylla bredd 148, djup 17, höjd 118 cm. Total höjd 194 cm.
Åldersrelaterat slitage. Lagningar. Märken, färgbortfall.