Ragnar Gellerstedt, bordslampa, Herman Bergmans Konstgjuteri, Stockholm, 1920-30-tal.
Brons. Dekor av kvinnor och girland. En ljuspunkt. Veckad textilskärm med fransar. Signerad R Gellerstedt Herman Bergman Fud. Höjd 62 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Märken. Skärm något sned. Fylld fot.