Ådringsmålat, tvådelat skåp. Överskåp med dörrpar med räfflade romber, invändigt hyllinredning med skedhylla. Underdel med skrivklaff med bakomliggande lådinredning samt lådor. Bredd 113, djup 62, höjd 197 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Färgbortfall. Delvis maskstungen. Smärre skador. Ett draghandtag saknas. Ett lås löst. Nyckel endast till överskåp.