Fanerad med ek och valnöt. Beslag av förgylld mässing. Klaff med bakomvarande inredning av lådor och ett skåpfack. Därunder fyra lådvarv med sex lådor. Längd 104, bredd 59, höjd 103 cm.
Torrsprickor. Fanerskador. Lås kärvar. Limrester i ett av inredningens fack. Avnött.