Förgylld, bronserad och delvis bemålad. Krönande bandrosett och medaljong flankerad av pinjekottar och fleuroner. Ramverk med dekor av pärlstav. Tudelat spegelglas. Höjd 113, bredd 47 cm.
Åldersrelaterat slitage. Skador, sprickor. Krönet sitter något löst. Kompletterad.