Alfred William Finch, skål/oljelampsfot och ostkupa, Iris Finland, omkring 1900.
Rödlera med sgraffito dekoration.
Skål/oljelampsfot; Stämpelmärkt ABI och AWF. Höjd 17 cm. Bredd ca 29 cm.
Ostkupa; signerad A.W.F. Iris Finland. Bär även La Maison Moderne stämpel. Höjd 12 cm. Diameter 19 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Ställvis färgbortfall. Ostkupan med sprickor och lagningar.