Invändigt förgylld. Godronnerad dekor, hänkelns fästen med pegaser. Stansad rosenbård. Längd 15,5 cm. Höjd med uppsvängd hänkel 16 cm. Vikt 208 g.
Johan Fredrik Åkerblom aktiv 1823-39.
Hänkel och fot stämplad IA för Johan Henrik Åkerblom, aktiv 1790-1829.
Åldersrelaterat slitage. En mutter i botttnen saknas.