Handmålad blomsterdekor med förgyllda detaljer.
1 kaffekanna med lock, höjd 22 cm.
1 sockerskål med lock, höjd 10 cm.
1 gräddkanna, höjd 6,5 cm.
11 assietter, diameter 16,5 cm.
12 kaffekoppar med fat, kopparnas höjd 6, fatens diameter 12 cm.
Något slitage. Smärre fläckar. En assiett med nagg, knopparna med nagg.