Bonad björk. Skiva av vit marmor, nedtill pardörrar med bakomliggande hyllinredning samt en låda. Intarsiadekor av blomstergirlander. Brickmärkt Myrstedt & Sterns AB Kongl Hovleverantör Stockholm. Bredd 110, djup 59, höjd 73 cm.
Något slitage. Fläckar. Smärre fanerskador.