Bukig med tre lådor. Fanerad med flera träslag med intarsiadekor av reserver med blommor. Beslag i gulmetall. Marmorskivan märkt Made in France. Bredd 101, djup 48, höjd 92 cm. Nyckel finns.
Skivan med sprickor och lagningar. Ställvis fanerskador och slitage.