Kerstin Hörlin-Holmquist, fåtölj, "Lilla Eva", ur serien "Paradiset", Triva, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Helstoppad fåtölj med knapphäftad textilklädsel. Ben av bok. Sitthöjd 37, bredd 72, höjd 91 cm.
Något slitage. Ställvis torkad stoppning. Märken på benen.