Rund dosa med invändig förgyllning, Petter Adolf Sjöberg, Stockholm 1817, diameter 7,5 cm. Locket med initialer. Senare undersides gravyr.
Rund dosa med invändig förgyllning, Pehr Olof Bäckström, Gävle 1821, diameter 7 cm
Dosa med randdekor, Holland 1848, höjd 4 cm
Slät dosa, svensk importstämpel, längd 5,5 cm
Dosa med jaktmotiv, Tyskland, längd 7,7 cm
Total vikt 331 gram
Smärre bucklor och slitage.