Stomme av ek. Skuren dekor av bandfläta och löpande hund samt hörnfleuroner. Stoppad rygg och sits med mönstrad textilklädsel, sabelformade ben. Sitthöjd 49, bredd 61, höjd 86 cm.
Något slitage. Klädsel med skador. Torrsprickor. Lagningar. Senare gjordar under sits.