Fanérad med björk. Mittsektion med skåpdörr med bakomvarande hylla, flankerad av fyra flyttbara hyllplan. SKåpdörren med intarsia i bl.a. masyrbjörk. Längd 155, djup 28, höjd 80 cm. Nyckel finns.
Något slitage. Smärre fanerskador. En hyllbärare saknas. Senare insatta lister för hyllplan bakom skåpdörren.