Sven Engström & Gunnar Myrstrand, sängbord med hylla, ett par, "Dixie, Tingströms, Bra Bohag", 1950/60-tal
Teak och teak-fanér. En lös hylla, en låda samt en tidningshylla vardera. Bredd 41, djup 54, höjd 90 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Märken. Smärre fläckar. Vissa fogar i hyllorna något lösa.