Edouard Drouot, skulptur, brons, signerad.
Musketörer. Signerad E. Drouot. Mörkpatinerad brons. Längd, 40, höjd 26 cm (inklusive stensockel längd 45 cm, höjd 31 cm).
Obetydlig ytsmuts. Mindre slitage och strödda små skrapmärken. God kondition.
Harold Berman, "Bronzes - Sculptors & Founders 1800-1930", 1976, Band II, motivet avbildat kat nr 1486, här kallad "Sword fight".