Gaetano Pesce, skulptur, 245/600, Alvar Aalto Restore Project, 1993.
Flexibel polykrom harts. Storlek 18x24 cm. Levereras i originalförpackning. Insamlingskampanj för att rädda Alvar Aaltos berömda bibliotek i Viborg.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är mycket gott.
Detta konstverk, skapat av Gaetano Pesce, är en tolkning av det välkända Alvar Aaltos bibliotek i Viborg, ett mästerverk från den moderna rörelsen. Den förvridna formen symboliserar det nuvarande dåliga skicket och förfallet biblioteket befinner sig i. Gaetano Pesces skulptur är producerad i en serie av 700 numrerade exemplar, varav 100 är signerade av konstnären. Varje numrerat exemplar är ett individuellt konstverk och skiljer sig från alla de andra i form och färg.
Gaetano Pesce var en italiensk arkitekt och designpionjär. Under sin 50-åriga karriär arbetade Pesce som arkitekt, stadsplanerare och industridesigner.