Ram av brons i renässansstil, bägare av horn, ställ av ben med skuren dekor, svarvade ebenholtzskål, försilvrat smörknivsställ i renässansstil, samekniv, flätad rotkorg, två olika svarvade trädosor i miniatyr. L 3-22.
Slitage, nagg, repor. En trädosa med större spricka.