Majoriteten med monogram.
Tre gafflar Peotzel, 1802. 20,5 cm. Två gafflar Stephan Westerstråhle, Stockholm, 1807. 20 cm. Gaffel, 1786. 20 cm. Gaffel. 19,5 cm. Sex gafflar Pehr Zethelius, Stockholm, 1806. 19 cm. Fyra knivar med knivblad av rostfritt stål Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, 1898. 25 cm. Två knivar med knivblad av rostfritt stål Jacob Richard Borg, Gävle, 1830. 23,5 cm. Två skedar Petter Fredrik Sundberg, Karlskrona, 1831. 18 cm.
Två skedar Petter Eneroth, Stockholm, 1803. 18 cm. Sked, 1834. 17,5 cm. Sked, 1799. 18 cm. Fyra teskedar Magnus Ljungqvist, Kristianstad, 1795. 14,5 cm. Tesked, 1810. 13,5 cm. Tesked. 13,5 cm.
Total vikt 1590 gram.
Slitage. Bucklor. Senare knivblad. Vissa knivblad något lösa.