Vitmålade. Sarg och rygg med skuren dekor av bladsnitt. Genombruten rygg med bladhölstrade spjälor, kannelerade ben. Stoppad sits och ryggbricka med grön textilklädsel. Sitthöjd 43, höjd 82 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare målning. Skador. Lagningar.