Förgylld och bronserad. Snidat fodral med kolonner, pärlstav, rosengirlander och krönande kärve, nedtill pinjekotte och draperingar. Vitmålad urtavla med romerska siffror signerad D. Herrström Stcokholm. Höjd 99, bredd 51 cm. Pendel medföljer.
Ej funktionstestad. Ej fullständigt genomgången. Senare bronsering. Skador, lösa dekorelement. Sprickor. Lagningar. Nyckel saknas.