Förgyllt och bronserat fodral. Emaljerad urtavla med arabiska siffror, signerad Dahlström Stovkholm. Bredd 55, höjd 55 cm. Pendel finns.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Ställvis slitage. Krackelyr. Ställvis färgbortfall. Smärre dekorbortfall. Nyckel saknas.