Erik Wörtz, skrivbord, "Exklusiv", IKEA, 1960-tal.
Fanerad med palisander. Två hurstar varav en med tre lådor och en med utdragbar skiva samt nedfällbar lucka med bakomvarande hylla. Längd 150, djup 78, höjd 73 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. En knopp med avslag. Hyllplan saknas.