Skål på rund fot med dekor av lagergirlander och godronnering, CG Hallberg, Stockholm, 1909. Diameter 20,5, höjd 7,5 cm. Oval bricka i en slät modell med dekor av pärlstavsbård, stämplad 830. Längd 29, bredd 20 cm. Vikt 710 gram.
Smärre slitage. Fläckar. Gravyr.