Enligt uppgift från Carlsson Planet, basreflex-skapelse i teak med inbyggd rörslutsteg, 4 st Peerless kondiskanter MT20HFC monterade i kryss runt övre öppningens 8 tums mellanregisterenhet, den sedermera klassiska bredbandaren Philips 9710 AM och neråtriktad i botten en Peerless 10-tumsbas tillsammans med de avancerade rörslutstegen. Höjd 95 cm.
Smärre slitage. Märken. Ej funktionstestade. Ej fullständigt genomgångna. Smärre fanerskador. Mindre bucklor.