Polykromt bemålat porslin med förgyllda detaljer i form av kurtiserande par. Monterade på lampfötter med stomme av mässing och bok. En ljuspunkt vardera. Höjd 25,5 cm.
Ej funktionstestade. Den ena figurgruppen har släppt från basen. Visst ytslitage. Nagg. Den ena saknar sladd. Lagningar.